PreviousUpNext SearchFeedback[help] CPMCnet

P&S Journal

P&S Journal: Fall 1994, Vol.14, No.3
Commencement 1994
Commencement Prizes and Awards

Dr. Harry S. Altman Award
Daniel Eugene Paul

Alumni Association Award
Alistair B.M. Phillips

The Virginia P. Apgar Awards
James Yuri Severinsky
Daryl Louise Wieland

Michael H. Aranow Memorial Prize
Sherwin Kirit Parikh

Herbert J. Bartelstone Award
Stuart Abramson

Alvin Behrens Memorial Fund Award
Hindola Konrad

Robert G. Bertsch Prize
Mary Alice Hobbs-Maluccio

Coakley Memorial Prize
Michael Eugene Jones

Titus Munson Coan Prize
Raymond Isaac Haroun

Thomas F. Cock Prize
Richard D. Moscarelli

Rosamond Kane Cummins'52 Award
Heidi Elizabeth Michelsen

Dean's Award for Excellence in Research
Graduate School of Arts and Sciences at P&S:
Joshua L. Dunaief

Gate Pharmaceuticals' Award
Dineo Khabele

Frederick P. Gay Memorial Award
Calvin L. Chou

Louis Gibofsky Memorial Prize
Calvin L. Chou

The Arnold P. Gold Foundation Award
Raymond Isaac Haroun

Dr. Charles F. Hamilton Award
Todd Ingalls Murray

Janeway Prize
Michael Jude Cooney

Dr. Harold Lamport Biomedical Research Prize
Mark Lawrence Kayton

John K. Lattimer Prize in Urology
Todd Ingalls Murray
Kjell Andrew Youngren

The Robert F. Loeb Award
Stuart Abramson

F. Lowenfish Prize in Dermatology
Richard John Ort

Admiral David Willard Lyon Award
Joseph Peter Bouvier

Marion Merrell Dow Prize
David Mark Loeb

Dr. Cecil G. Marquez, B.A.L.S.O. Student Award
Dineo Khabele

Edith and Denton McKane Memorial Award
Robert Chen

Medical Society of the State of New York Award
Kevin Alexander Williams

Dr. Harold Lee Meierhof Memorial Prize
Jonathan Morris Rosand

Drs. William Nastuk, Beatrice Seegal, and Conrad Hsu Award
Neil Alan Shneider

Marie Nercessian Memorial Award
Stephen J. Mooradian

New York Orthopedic Hospital Award
Mladen Djurasovic

Joseph Garrison Parker Award
Sanziana Alina Roman

The Samuel W. Rover and Lewis Rover Awards in:
Anatomy and Cell Biology-
Jonathan Morris Rosand

Biochemistry and Molecular Biophysics-
Stavros Nicholas Stavropoulos

Genetics and Development-
E. Jane Albert Hubbard

Physiology and Cellular Biophysics-
Robert Philip Lindeman

The Sandoz Award
Robert Philip Lindeman

The Rebecca A. Schwarz Memorial Prize
Stephen J. Mooradian

The Helen M. Sciarra Prize in Neurology
Cathy Chuang

Aura E. Severinghaus Scholar
Michael Eugene Jones

The Miriam Berkman Spotnitz Award
Mark Alan Rosen

Upjohn Achievement Award
Lori A. Bottalico

William Perry Watson Prize in Pediatrics
Lori A. Bottalico

Dr. William Raynor Watson Memorial Award
Hilary Manette Klein

Dr. Allen O. Whipple Memorial Prize
Mark Lawrence Kayton

Sigmund L. Wilens Prize
Anna Sanghie Mah


copyright ©, Columbia-Presbyterian Medical Center

[Go to start of Document]