Integrated Program in
Cellular, Molecular and Biophysical Studies

Program Directors

Ronald Liem (Pathology, Cell Biology, Neurobiology): Cell and molecular biology of the neuronal cytoskeleton and its involvement in neurodegenerative diseases.
Lorraine Symington (Microbiology): Genetics and biochemistry of DNA recombination and repair in yeast.

The Faculty

Alphabetical Listing
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

|Contact Information|


    A
  • Larry Abbott (Neurobiology): Computational modeling and mathematical analysis of neurons and neural networks.
  • Asa Abeliovich (Pathology, Neurobiology): The molecular mechanisms of neurodegeneration and the function and survival of dopamine receptors.
  • Qais D. Al-Awqati (Physiology): Studies of the molecular mechanisms that determine epithelial differentiation.
  • Konstantina Alexandropoulos (Pharmacology): Signal transduction in T lymphocytes: Role of Src kinases, adapter proteins and low molecular weight GTPases in thymocyte development and T cell activation.
  • Ottavio Arrancio (Pathology): Mechanisms underlying changes of synaptic function associated with cognitive impairment.
  • Richard Axel (Biochemistry, Pathology, Neurobiology): Defining the logic of olfactory perception; how individual sensory neurons express a specific receptor and how the brain distinguishes which receptors have been activated.

  • B

  • Richard Baer (Pathology): The mechanisms of cancer development by characterizing genetic defects.
  • Arthur Bank (Genetics, Medicine): Regulation of human globin gene expression in hematopoietic cells; gene transfer in animals.
  • Jonathan Barasch (Cell Biology): Developmental and cell biology of kidney organogenesis.
  • Timothy H. Bestor (Genetics): Nuclear organization; DNA methyltransferases; epigenetic effects in gene expression.
  • J. Chloe Bulinski (Cell Biology, Pathology): Function of the cytoskeleton during the cell cycle and during differentiation.
  • Harmen Bussemaker (Biological Sciences): Analysis of complete genome sequences ranging from prokaryotes to human, and the modeling of the regulatory network of the cell based on genome-wide mRNA expression data and protein-DNA binding profiles.


    C

  • Kathryn L. Calame (Microbiology, Biochemisty): Transcriptional regulatory cascades required for terminal differentiation of B lymphocytes and monocyte/macrophages.
  • Andrea Califano (Biomedical Informatics): Reverse engineering of metabolic amd gene regulatory networks using dynamical and statistical predictive models that can be validated experimentally.
  • Marian B. Carlson (Genetics, Microbiology): Transcriptional and developmental responses to nutrient stress in yeast.
  • Fred Chang (Microbiology): Molecular genetics of cytokinesis in fission yeast.
  • Angela M. Christiano (Genetics): Molecular basis of inherited skin and hair disorders in humans and mice.
  • Raphael Clynes (Microbiology): Fc Receptors in tumor immunity and autoimmunity.
  • Virginia Cornish (Pharmacology, Chemisty): Development of in vivo selection strategies for proteins with novel catalytic properties.
  • Franklin D. Costantini (Genetics): Molecular basis of inductive interactions during mammalian embryogenesis and organogenesis.

  • D

  • Riccardo Dalla-Favera (Pathology, Genetics): Molecular genetics of cancer; molecular pathogenesis of lymphoma and leukemia; genetic control in lymphoid tissue development.
  • William Dauer (Pharmacology, Neurobiology): Studies of the fundamental molecular and cellular mechanisms of diseases that disrupt normal motor control, with a focus on Parkinson's disease and dystonia.
  • Gilbert Di Paolo (Pathology): Role of phosphoinositides in organelle trafficking, cytoskeletal dynamics and disease-related processes.
  • Jane Dodd (Physiology, Neurobiology): Neuronal differentiation and axonal patterning in the developing vertebrate central nervous system.
  • Fiona Doetsch (Pathology, Neurobiology): The nature and function of stem cells for adult neurogenesis.
  • Jonathan Dworkin (Microbiology): Cell Biology of protein localization and chromosome segregation in Bacillus subtilis.


    E

  • Argiris Efstratiadis (Genetics): Role of growth factors in mammalian embryogenesis; mechanism of parental imprinting; physical mapping of human chromosome 13.

  • F

  • Qing Fan (Pharmacology): Structural studies of cell surface receptors.
  • David Fidock (Microbiology): Antimalarial chemotherapy, resistance, pathogenesis, immunomodulation; Plasmodium falciparum parasite biology.
  • David Figurski (Microbiology): Molecular genetics of promiscuous bacterial plasmids; pathogenesis of Actinobacillus actinomycetemocomitans.


    G

  • Jean Gautier (Genetics): Maintenance of genetic integrity: DNA replication and response to DNA damage.
  • Michael D. Gershon (Cell Biology, Neurobiology): Structure and function of monoaminergic synapses; structure, function, and development of the enteric nervous system.
  • Stephen P. Goff (Biochemisty, Microbiology): Retroviral replication; tyrosine kinase oncogenes.
  • Joseph Gogos (Physiology, Neurobiology): Assembly and maintenance of sensory maps in the brain; animal models for genes predisposing to psychiatric disorders.
  • Daniel Goldberg (Pharmacology, Neurobiology): Cellular and molecular mechanisms of axon growth and synapse formation.
  • Michael Goldberg (Neurobiology): The physiology of cognitive processes; visual attention, spatial perception and decision making.
  • James E. Goldman (Pathology, Neurobiology): Glial differentiation in mammalian CNS development; progenitors in the adult CNS; cytoskeletal abnormalities and stress proteins in neurological disorders.
  • Maxwell Gottesman (Biochemistry, Microbiology): Regulation of transcription termination in E. coli and bacteriophage; role of cAMP in cell cycle progession and signal transduction in eukaryotes; vitamin A metabolism in the mouse.
  • Steven M. Greenberg (Pharmacology, Medicine): Macrophage signal tranduction; role of low molecular weight GTPases in innate immunity.
  • Eric Greene (Biochemistry): Total internal reflection fluorescence microscopy (TIRFM) to study the molecular machinery involved in the recombination and repair of damaged DNA.
  • Lloyd A. Greene (Pathology, Neurobiology): Molecular mechanisms governing neuronal differentiation and survival.
  • Alla Grishok (Biochemistry): Contribution of short RNAs to regulation of gene expresion through chromatin; epigenetic phenomena in C. elegans.
  • Iva Greenwald (Biochemistry): Cell-cell interactions, signal transduction, and cell fate choice; genetic and molecular studies of C. elegans development.
  • Wes Grueber (Neurobiology, Physiology): Mechanisms of dendritic morphogenesis and patterning.
  • Hua Gu (Microbiology): Lymphocyte development and differentiation.
  • Wei Gu (Pathology): P53 in tumor suppression and aging; acetylation and deacetylation of p53 in tumorigenesis; mammalian Sir2a in stress response and aging; ubiquitination and deubiquitination in the regulation of p53 stability.
  • Gregg G. Gundersen (Cell Biology, Pathology): The regulation and function of the microtubule cytoskeleton.

  • H

  • Renč Hen (Pharmacology, Neurobiology): Contribution of specific serotonin receptors to pathological states such as depression and anxiety, using knock-out mice.
  • Christopher Henderson (Pathology, Neurobiology): Motor neuron development and pathology.
  • Wayne Hendrickson (Biochemistry): Structural biology of macromolecules; diffraction and computational methods.
  • Oliver Hobert (Biochemistry): Genetic programs that control neural development in C. elegans.
  • Barry Honig (Biochemistry): Computational biology, bioinformatics, prediction of protein structure and function.

  • I

  • Antonio Iavarone (Pathology): Molecular genetics of tumors derived from the nervous system. The role of Id proteins in cell cycle regulation and differentiation.

  • J

  • Jonathan A. Javitch (Pharmacology): Structural bases for pharmacological specificity and signal transduction in G-protein coupled receptors.
  • Thomas Jessell (Biochemistry, Neurobiology): Molecular mechanisms of neuronal differentiation, axon guidance, and cell recognition in vertebrate development.
  • Laura Johnston (Genetics): Control of cell growth and cell division.

  • K

  • Eric R. Kandel (Neurobiology, Biochemistry): Cell and molecular mechanisms of associative and non-associative learning in invertebrates and vertebrates.
  • Arthur Karlin (Biochemistry): Molecular mechanisms of receptor function.
  • Gerard Karsenty (Genetics): Genetic and molecular bases of skeletogenesis, physiology and diseases.
  • Robert S. Kass (Pharmacology, Neurobiology): Regulation and expression of ion channel proteins in normal and genetically altered cardiac cells.
  • Richard H. Kessin (Cell Biology): Genetic capacity of Dictyostelium discoideum to study proteo-lytic mechanisms and regulation.
  • Tae-Wan Kim (Pathology, Neurobiology): Presenilin biology and molecular mechanism of Alzheimer's disease.
  • Jan Kitajewski (Pathology): Wnt and Notch genes in tumorigenesis and vascular development.
  • John Koester (Neurobiology): How cellular and circuit proper ties of neurons control behavior in the autonomic nervous system of Aplysia.

  • L

  • Anna Lasorella (Pathology): Molecular biology of pediatric tumors. The Rb-Id2 pathway in development and cancer.
  • Rudolph Leibel (Pediatrics, Nutrition): Molecular genetic analysis of human obesity.
  • Ronald Liem (Pathology, Cell Biology, Neurobiology): Cell and molecular biology of the neuronal cytoskeleton and its involvement in neurodegenerative diseases.
  • W. Ian Lipkin (Pathology): Immunopathogenesis and infectious diseases.
  • Thomas Ludwig (Cell Biology): Molecular functions of breast cancer susceptibility genes BRCA1 and BRCA2; mouse models of mammary tumorigenesis.

  • M

  • Amy MacDermott (Physiology, Neurobiology): Mechanisms underlying synaptic transmission and modulation of synaptic transmission in spinal cord dorsal horn.
  • Richard S. Mann (Biochemistry, Neurobiology): Control of pattern formation by homeotic genes and their downstream targets in Drosophila.
  • Yinghui Mao (Cell Biology and Pathology): Kinetochore microtubule attachment, chromosome movement, and mitotic checkpoint during mitosis.
  • Andrew Marks (Physiology): Molecular biology of intracellular calcium release channels and their relevance to human disease.
  • Carol A. Mason (Pathology, Cell Biology, Neurobiology): Molecular mechanisms of axon guidance and synaptogenesis.
  • Brian McCabe (Neurobiology, Physiology): Molecular genetics of synaptic development and plasticity.
  • Cathy Mendelsohn (Pathology, Urology): Molecular pathways controlling development of urogenital tract.
  • Kenneth Miller (Neurobiology, Physiology): Theory and modeling of the function, circuitry and development of the cerebral cortex and the thalamus.
  • Aaron Mitchell (Microbiology): Molecular genetics of meiosis and its regulation in yeast.
  • Rebecca Morris (Pathology, Dermatology): Identificatiion, isolation, and functional analysis of keratinocyte stem cells in adult skin and hair follicles. Identification of novel stem cell regulatory genes and their role in skin tumor susceptibility.

  • O

    David M. Owens (Pathology, Dermatology): The contributions of stem cells and differentiated cells to epidermal cancer.


    P

  • Arthur G. Palmer III (Biochemistry): Structure, function, and dynamics of proteins, fluctuations in chemical and biological systems; and nuclear magnetic resonance and fluorescence spectroscopies.
  • Virginia E. Papaioannou (Genetics): Genetic control of mammalian development in the peri-implantation period; determination of cell lineages and the role of oncogenes in normal development, using embryonic stem-cell technology.
  • Ramon Parsons (Pathology): The genetics of breast cancer tumorigenesis.
  • Dana Pe'er (Biological Sciences, Computational Biology): Computational systems biology, the organization, function and evolution of molecular networks.
  • Liza A. Pon (Cell Biology): Cytosketetal control of organelle movements and segregation during cell division.
  • Serge Przedbrodski (Pathology, Neurobiology): Study of toxin-induced damage to neurotransmitter systems pertinent to movement disorders such as Parkinson’s disease and amyotrophic lateral sclerosis.

  • Q

  • Ning Qian (Physiology, Neurobiology): Computational modeling of visual information processing; visual psychophysics of perceptual learning.

  • R

  • Vincent Racaniello (Microbiology): Molecular biology of poliovirus and its cellular receptor.
  • Adam Ratner (Pediatrics, Microbiology): Bacterial pathogenesis and innate immunity.
  • Boris Reizis (Microbiology): Stem cell maintenance and dendritic cell development.
  • Richard B. Robinson (Pharmacology): Developmental regulation of cardiac ion channel function and autonomic signaling cascades.
  • Burkhard Rost (Biochemistry): Bioinformatics. Goals: sequence analysis, prediction of protein structure and function. Means: statistics and artificial intelligence.
  • James Rothman (Physiology): Elucidating the underlying mechanisms of transport within cells
  • Rodney Rothstein (Genetics): Control of genome stability; functional genomics; yeast as a model for human disease; yeast genetics; mechanisms of genetic recombination.

  • S

  • Peter Scheiffele (Physiology, Neurobiology): Molecular mechanisms of synapse formation.
  • Christian Schindler (Microbiology): Role of the JAK-STAT pathway in cytokine signal tranduction.
  • Eric A. Schon (Genetics): Molecular genetics of neurological and neuromuscular disorders with focus on mitochondrial genetics and diseases.
  • Lawrence Shapiro (Biochemistry): Structural information obtained from X-ray crystallography to direct biochemical studies of biological problems, particularly involving neuronal cell adhesion and neural patterning.
  • Michael L. Shelanski (Pathology): Role of cytoskeleton, cell cycle machinery, and proteases in neuronal degeneration.
  • Howard Shuman (Microbiology): Molecular basis of ATP-driven transporters and host-pathogen interactions.
  • Steven Siegelbaum (Pharmacology): Studies of the structure and function of ion channels.
  • Ann-Judith Silverman (Cell Biology, Neurobiology): Migration of neuronal and immune systems cells into the CNS.
  • Samuel C. Silverstein (Physiology, Medicine): Polymorphonuclear mononuclear phagocytes, lymphocytes, platelets and endothelial cells in innate immunity and diseases.
  • Saul Silverstein (Microbiology): Control of gene expression in human herpes and papillomavirus infected cells.
  • Ila Singh (Pathology): High resolution functional mapping of retroviral genes.
  • Scott Small (Neurobiology): Correlations of memory and changes in the hippocampal formation using fMRI imaging in normal aging and in Alzheimer's disease; parallel studies in transgenic mice.
  • Janet Sparrow (Pathology, Cell Biology): Cell biology of retinal disorders.
  • Gary Struhl (Genetics, Neurobiology): Molecular nature and mode of action of spatial information responsible for organizing cell and body patterns in Drosophila.
  • Gloria Su (Pathology, Otolaryngology): Molecular genetics of head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC) and pancreatic ductal adenocarcinoma.
  • Lori Sussell (Genetics): Transcriptional regulation of pancreatic islet differentiation and development in the mouse embryo.
  • Lorraine Symington (Microbiology): Genetics and biochemistry of DNA recombination and repair in yeast.

  • T

  • Ira Tabas (Cell Biology, Medicine): Cellular and molecular processes related to arterial wall biology and atherogenesis.
  • Gareth Tibbs (Pharmacology, Anesthesiology): Molecular mechanism and functions of HCN encoded ih pacemaker ion channels -molecular rhythm generators.
  • Andrew Tomlinson (Genetics, Neurobiology): The cellular and molecular bases of cellular communication during the development of the fruit fly Drosophila melanogaster.
  • Benjamin Tycko (Pathology): Molecular biological studies on genomic imprinting in human and mouse systems; molecular genetics of pediatric tumors; molecular genetics of Alzheimer's disease.

  • V

  • Richard Vallee (Pathology, Cell Biology, Neurobiology): Microtubule motor proteins. Motor proteins in axonal transport, brain developmental disease, and synaptic function.
  • Dennis Vitkup (Biomedical Informatics): Reconstructing biological networks, understanding the evolution of biological networks and developing efficient methods to simulate networks.


    W

  • Hynek Wichterle (Pathology, Neurobiology): The use of stem cells to study the development and function of the nervous system.
  • Debra J.Wolgemuth (Genetics, Nutrition): Molecular developmental genetics of mammalian gametogenesis and embryogenesis; regulation of the cell cycle during germ cell mitosis and meiosis.
  • Howard J. Worman (Cell Biology, Medicine): The studies of the inner nuclear membrane and its proteins.

  • Y
    Z
  • Ming Zhou (Physiology, Cellular Biophysics): Molecular physiology and biophysics of potassium channel modulations.
  • Yongrui Zhou (Microbiology): Mechanisms of lymphoid organogenesis.


Contact Information

Return to Start of Document